YOUTUBE

X

TIKTOK

Historia Derbów Pomorza rozgrywanych w Bydgoszczy

Poniedziałkowe Derby Pomorza będą historycznie 89. starciem toruńsko-bydgoskim na torach żużlowych i jednocześnie 45. meczem w mieście nad Brdą. Dotychczas „Anioły” wygrały 12 z nich, zanotowały dwa remisy i 30 porażek. Ostatni pojedynek derbowy w Bydgoszczy, rozegrany w 2013 roku, zakończył się pewnym triumfem torunian w stosunku 53:37.

Cztery spotkania toruńsko-bydgoskie odbyły się w ramach meczów barażowych o miejsce w I lidze w sezonach 1973 i 1975. Pojedynek rewanżowy nad Brdą zakończył się walkowerem, gdyż po piątym biegu torunianie odmówili dalszej jazdy ze względu na stan toru. Szeroko te wydarzenia opisaliśmy tutaj: https://speedway.torun.pl/dwukrotnie-przegrywalismy-baraze-w-bydgoszczanami/

Następnych 41 spotkań odbyło się już w ramach najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej, czyli I ligi (do 1999 roku) i potem – Ekstraligi. Trzy starcia w Bydgoszczy w sezonach 1976-1978 torunianie przegrali wyżej niż zwyciężyli u siebie.

Pierwszą wyjazdową wygraną w Derbach Pomorza, drużyna „Aniołów” odniosła 23 września 1979 roku. Był to jednocześnie najwyższy triumf na wyjeździe toruńskiego zespołu w historii pojedynków z bydgoszczanami. Stal Toruń pokonała Polonię Bydgoszcz 63:43 zapewniając sobie wygraną dopiero w końcówce spotkania. Znakomicie w toruńskich barwach pojechał Wojciech Żabiałowicz – zdobywca siedemnastu punktów w sześciu startach. Jedynym pogromcą „Żaby” był Krzysztof Głowacki – drugi, po Marku Ziarniku, najlepiej punktujący żużlowiec gospodarzy. Świetnie wypadł też Jan Ząbik, który w pięciu biegach tylko raz oglądał plecy Ziarnika.

W następnych latach częściej przegrywaliśmy w Bydgoszczy niż wygrywaliśmy, choć i odnosiliśmy też przekonujące zwycięstwa. Co ciekawe, w sezonie 1983, kiedy to zdobyliśmy pierwszy w historii klubu medal Drużynowych Mistrzostw Polski (brązowy), obie odsłony Derbów Pomorza zakończyły się naszym sukcesem. W sezonie 1986 natomiast, kiedy nasza drużyna została po raz pierwszy Drużynowymi Mistrzami Polski, akurat oba starcia z bydgoszczanami niewysoko przegraliśmy (44:46 u siebie i 42:48 na wyjeździe).

W latach 1991-2003 trzykrotnie wygraliśmy w Bydgoszczy różnicą maksymalnie czterech punktów, ale nie były to sytuacje częste. To gospodarze raczej pewnie zwyciężali, dokładając do tego także trzy triumfy przy Broniewskiego 98. W Bydgoszczy zanotowano jedyne dwa remisy w rywalizacji pomiędzy tymi ekipami (1989 i 2009 w rundzie finałowej Ekstraligi).

Dwunasty bieg Derbów Pomorza rozegranych 26 czerwca 1994 roku w Bydgoszczy okazał się ostatnim w karierze Pera Jonssona – świetnego Szweda i pierwszego Indywidualnego Mistrza Świata w żółto-niebiesko-białych barwach. Jako sprawcę tego wypadku na pierwszym łuku sędzia Włodzimierz Kowalski wskazał Waldemara Cieślewicza, ale ocena tej sytuacji nie jest jednoznaczna. W powtórce za Jonssona pojechał rezerwowy Wiesław Jaguś i ten wyścig wygrał. Sylwetkę „Długiego” Pera przedstawiliśmy tutaj: https://speedway.torun.pl/per-jonsson-piekna-historia-szwedzkiej-legendy-torunia-brutalnie-przerwana-w-bydgoskich-derbach-pomorza/

Ostatni mecz toruńsko-bydgoski w mieście nad Brdą, w ramach rozgrywek ekstraligowych odbył się 12 maja 2013 roku. Zaczęło się od dwóch remisów po indywidualnych zwycięstwach Chrisa Holdera i Kamila Pulczyńskiego, ale po siódmym biegu goście prowadzili już 29:13. Każdy toruński żużlowiec dokładał punkty do dorobku zespołu i, co rzadko się zdarza, wszyscy zawodnicy „Aniołów” brali udział w co najmniej jednym podwójnie wygranym wyścigu. Najskuteczniejszy był Chris Holder, który w sześciu startach przegrał tylko po razie z Aleksandrem Łoktajewem i Gregiem Hancockiem. W tym meczu torunianie stosowali zastępstwo zawodnika za kontuzjowanego Darcy’ego Warda.

Najwyższe zwycięstwo wyjazdowe drużyna toruńska odniosła w sezonie 1979 (63:43), a najniżej w Bydgoszczy „Anioły” wygrały w złotym dla nas sezonie 1990 (45:44). Wówczas triumf zapewnili Eugeniusz Miastkowski i Wojciech Żabiałowicz przywożąc w ostatnim biegu meczu na czwartej pozycji Leszka Sokołowskiego.

Udostępnij