Broniewskiego 98

Przed II wojną światową zawody motocyklowe odbywały się w Toruniu na torze przy ul. Szosa Chełmińska (później: ul. Gen. Józefa Bema). Pierwszy oficjalny turniej rozegrano w Grodzie Kopernika 4 listopada 1927 roku.

broniewskiego98 Od 1924 roku istniał tor przy ul. Broniewskiego 98, ale przed wojną wykorzystywano go do ujeżdżania koni. Pierwsze zawody odbyły się w 1950 roku. Dostosowanie obiektu do wymogów regulaminów żużlowych trwało siedem lat i 20 października 1957 o godz. 14.00 przy B98 rozegrano inauguracyjne zawody oficjalne. Stadion otrzymał imię jednego z najlepszych żużlowców toruńskiego klubu ówczesnych czasów, który rok wcześniej zginął w Wiedniu – Zbigniewa Raniszewskiego. W 1962 roku powstał Klub Sportowy Apator Toruń i rzecz jasna stał się on gospodarzem obiektu przy Broniewskiego 98. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat przeprowadzono na stadionie mnóstwo prac, m. in. zmieniono ogrodzenie, zbudowano zadaszenie trybuny głównej, kilkukrotnie przebudowano sam tor, a w 2006 roku zamontowano oświetlenie o mocy 900 lx. 18 listopada 1994 roku uchwałą Zarządu KS Apator Toruń nadano obiektowi przy B98 nazwę: Stadion KS Apator im. Mariana Rosego. Ostatnimi zawodami ligowymi rozegranymi przy B98 był rewanżowy mecz o złoty medal DMP Unibax Toruń – Unia Leszno zakończony zwycięstwem „Aniołów” 47:43 i zdobyciem czwartego w historii tytułu Drużynowych Mistrzów Polski. Ostatnimi zawodami był z kolei finał Pomorskiej Ligi Młodzieżowej, którego zwycięzcą okazał się Artur Mroczka.

Ostatecznie tor na stadionie przy B98 miał długość 333 m, nawierzchnię granitową, szerokość na prostych wynosiła 11 m, a na łukach – 16 m. Ostatnim rekordzistą toru po przebudowie był Tony Rickardsson, który 23 kwietnia 2005 roku podczas meczu Apator Adriany Toruń z Unią Tarnów przejechał cztery okrążenia w czasie 59,03 s.

Teren po obiekcie przy B98 sprzedano prywatnemu inwestorowi za 60,27 mln zł i po dołożeniu brakującej kwoty (ok. 19 mln zł) niedaleko zbudowano najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie – MotoArenę. W miejscu starego obiektu powstało Centrum Handlowe Plaza ozdobione po dziś dzień akcentami żużlowymi. To właśnie tam w 2012 roku odbyła się prezentacja drużyny Unibaksu Toruń.