Jak już informowaliśmy, Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu w sezonie 2020 wyłonimy w cyklu ośmiu turniejów, z których sześć odbędzie się w Polsce (po dwa we Wrocławiu, w Gorzowie i w Toruniu) i w Czechach (dwie imprezy w Pradze). Sam system rozgrywania pojedynczych zawodów Grand Prix pozostaje niezmieniony w porównaniu z poprzednimi latami. Zmianom ulega natomiast punktacja i do klasyfikacji generalnej nie będą już liczone punkty zdobyte w turnieju zasadniczym, ale te przydzielone odgórnie za zajęcie odpowiedniego miejsca.

Pojedyncze zawody Grand Prix rozpoczną się oczywiście klasycznym turniejem 20-biegowym systemem każdy z każdym poprzedzonym losowaniem numerów startowych. Po 20. wyścigu dokonamy klasyfikacji żużlowców pod względem zdobytych punktów. Przy równości “oczek”, w pierwszej kolejności porównujemy liczbę pierwszych, drugich, trzecich i czwartych miejsc szukając pierwszej różnicy. Należy zaznaczyć, że każdy ukończony wyścig (czyli zero) jest lepszy od jakiejkolwiek literki (nieukończony bieg z powodu defektu, taśmy, upadku lub wykluczenia, przy czym powód nieukończenia biegu nie ma znaczenia). W przypadku równości wszystkich miejsc, dopiero decyduje bieg bezpośredni pomiędzy zainteresowanymi zawodnikami. Jeśli i tutaj występuje remis (np. idealna równość w zestawieniu bezpośrednich starć trzech zawodników albo nieukończony bieg przez obu żużlowców w bezpośredniej rywalizacji), wówczas o wyższym miejscu w klasyfikacji końcowej po rundzie zasadniczej zadecyduje niższy numer w Grand Prix (lepsze rozstawienie).

Stawka Grand Prix w kolejności rozstawienia:
1. Bartosz Zmarzlik (Polska)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Emil Sajfutdinow (Rosja)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Martin Vaculik (Słowacja)
6. Maciej Janowski (Polska)
7. Jason Doyle (Australia)
8. Patryk Dudek (Polska)
9. Matej Zagar (Słowenia)
10. Niels Kristian Iversen (Dania)
11. Artiom Łaguta (Rosja)
12. Antonio Lindbäck (Szwecja)
13. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
14. Max Fricke (Australia)
15. Mikkel Michelsen (Dania)
16. Zawodnik z pojedynczą dziką kartą na każdy turniej

Czołowa ósemka zawodników po części zasadniczej startuje w półfinałach według dotychczasowych zasad. Ich punkty z części zasadniczej turnieju kasują się. Po dwóch najlepszych żużlowców z obu półfinałów awansuje do finału. W ostatnim wyścigu dnia rozstrzygną oni między sobą czołowe cztery lokaty.

Zawodnicy z trzecich i czwartych miejsc w półfinałach zostaną sklasyfikowani na pozycjach 5-8, przy czym miejsca 5-6 zajmują żużlowcy, którzy w półfinałach zajęli trzecie miejsca, a na lokatach 7-8 uplasują się żużlowcy z czwartych miejsc w półfinałach z zastrzeżeniem, że wyższe miejsce zajmie ten jeździec, który był lepszy po rundzie zasadniczej. Jeśli natomiast jeden z zawodników nie ukończy półfinału, to zajmuje niższe miejsce niezależnie od liczby zdobytych punków.

Jak wspomnieliśmy, punkty po serii zasadniczej turnieju zostają skasowane. Do klasyfikacji generalnej liczone są punkty przyznawane odgórnie według schematu:
1. miejsce w finale – 20 punktów
2. miejsce w finale – 18 punktów
3. miejsce w finale – 16 punktów
4. miejsce w finale – 14 punktów
5. miejsce (zawodnik z trzeciego miejsca w półfinale, który był wyżej po części zasadniczej) – 12 punktów
6. miejsce (zawodnik z trzeciego miejsca w półfinale, który był niżej po części zasadniczej) – 11 punktów
7. miejsce (zawodnik z czwartego miejsca w półfinale, który był wyżej po części zasadniczej) – 10 punktów
8. miejsce (zawodnik z czwartego miejsca w półfinale, który był niżej po części zasadniczej) – 9 punktów
9. miejsce po części zasadniczej – 8 punktów
10. miejsce po części zasadniczej – 7 punktów
11. miejsce po części zasadniczej – 6 punktów
12. miejsce po części zasadniczej – 5 punktów
13. miejsce po części zasadniczej – 4 punkty
14. miejsce po części zasadniczej – 3 punkty
15. miejsce po części zasadniczej – 2 punkty
16. miejsce po części zasadniczej – 1 punkt
17. miejsce po części zasadniczej – 0 punktów
18. miejsce po części zasadniczej – 0 punktów

Zdarzyć się może zatem, że zawodnik, który zdobędzie komplet punktów w części zasadniczej zawodów, ale zajmie czwarte miejsce w półfinale, zdobędzie zaledwie 10 punktów do klasyfikacji generalnej. Może zaistnieć także sytuacja przeciwna, gdy żużlowiec z ósmej lokaty po części zasadniczej turnieju, awansuje do finału, który wygra i zakończy rywalizację z kompletem 20 punktów. Żużlowcy, którzy będą rezerwowymi w pojedynczym turnieju, oczywiście także mogą zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej Grand Prix kosztem stałego uczestnika cyklu, jeśli zajmą wyższą lokatę.