YOUTUBE

X

TIKTOK

PGE Ekstraliga: W „ćwierćfinale” zmierzymy się z ekipą Moje Bermudy Stali Gorzów

Zdobywając jeden punkt meczowy za remis w starciu z Betardem Spartą Wrocław, drużyna For Nature Solutions Apatora Toruń utrzymała czwarte miejsce w tabeli PGE Ekstraligi i w pierwszej rundzie play-off, zwaną ćwierćfinałem, zmierzy się z zespołem Moje Bermudy Stali Gorzów, który zajął trzecie miejsce w tabeli. W pozostałych parach zmierzą się lublinianie z leszczynianami i wrocławianie z częstochowianami. Jak działa faza play-off PGE Ekstraligi w tym sezonie?

Czy to klasyczny play-off?

Trzeba zaznaczyć, że faza finałowa PGE Ekstraligi w sezonie 2022 nie jest klasycznym play-offem rozumianym jako „przegrywający odpada”. W pierwszej rundzie uczestniczy bowiem sześć zespołów rywalizujących w parach. Do drugiej rundy, czyli już formalnych półfinałów, awansują trzej zwycięzcy par i najlepszy przegrany. Zwycięzcą pary jest ta drużyna, która w dwóch spotkaniach (mecz i rewanż) uzbiera więcej punktów meczowych, a przy ich równości, porównuje się punkty biegowe. Zasady tej rywalizacji są identyczne z walką o punkt bonusowy w sezonie zasadniczym, z tą jednak różnicą, że zwycięzca pary musi być wyłoniony. Przy idealnym remisie w dwumeczu, o wygranej decyduje wyższe miejsce w tabeli po sezonie zasadniczym. Zasada ta obowiązuje we wszystkich dwumeczach rundy finałowej.

Jak to działa?

Po sześciu meczach pierwszej rundy finałowej, czyli po dwóch spotkaniach w każdej z par w układzie mecz i rewanż, tworzy się nową tabelę uwzględniającą wyłącznie te starcia. Do drugiej rundy awansują cztery najlepsze ekipy, przy czym w półfinale pierwszy zespół zmierzy się z czwartym, czyli najlepszym przegranym, a druga ekipa pojedzie z trzecią. Rozstawienie w półfinałach następuje więc według tabeli po meczach pierwszej rundy finałowej, a nie tej z sezonu zasadniczego.

Pary pierwszej rundy finałowej – 21 i 28 sierpnia 2022

(6) Fogo Unia Leszno – (1) Motor Lublin
(5) Betard Sparta Wrocław – (2) zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa
(4) For Nature Solutions Apator Toruń – (3) Moje Bermudy Stal Gorzów

Kiedy pojedziemy?

Pierwsze starcie w danej parze odbywa się na torze drużyny niżej rozstawionej po sezonie zasadniczym. Znane są już daty i godziny wszystkich meczów pierwszej rundy finałowej. Pojedynki w Lesznie, we Wrocławiu i w Toruniu odbędą się na pewno w niedzielę, 21 sierpnia o różnych godzinach (14:00, 16:30, 19:15), ale dokładny ich przydział jeszcze nie został dokonany. Rewanże natomiast w Lublinie, Częstochowie i Gorzowie odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia o godz. 19:15.

Udostępnij