Torunianie z bydgoszczanami spotykali się jak do tej pory pięć razy na Motoarenie i wszystkie te pojedynki pewnie wygrała drużyna “Aniołów”. Najwyższe zwycięstwo zespół toruński odniósł w ostatnim starciu w sezonie 2013 pokonując rywali w stosunku 57:33.

Niedzielne spotkanie będzie oczywiście pierwszym starciem “Aniołów” i “Gryfów” na Motoarenie w I lidze żużlowej. Wszystkie dotychczasowe mecze odbyły się w ramach Ekstraligi.

Torunianie i bydgoszczanie spotkali się na Motoarenie w pierwszym roku jej działalności, czyli w sezonie 2009. Wówczas w rundzie zasadniczej nasz zespół triumfował 56:34, a w fazie finałowej, po remisie w Bydgoszczy, wygraliśmy u siebie 48:41. W pierwszym starciu znakomicie pojechali Antonio Lindbäck i Emil Sajfutdinow zdobywając aż 26 z 34 punktów drużyny bydgoskiej. W ekipie toruńskiej świetnie spisał się jadący jako junior Czech Matej Kus. W tym drugim pojedynku, “Rosyjska Torpeda” i Andreas Jonsson przywieźli razem 24 z 41 “oczek” swojej drużyny. Po stronie “Aniołów” natomiast, Ryan Sullivan, Adrian Miedziński i Chris Holder osiągnęli zdobycze dwucyfrowe.

W sezonie 2010 torunianie pokonali rywali zza miedzy 51:39 prezentując się jako bardzo wyrównana drużyna. W drużynie bydgoskiej świetnie pojechał Denis Gizatullin zdobywając jedenaście punktów w sześciu startach i wygrywając trzy biegi indywidualnie.

Dwa lata później, po powrocie Polonii do najlepszych drużyn w kraju, w starciu na Motoarenie padł identyczny wynik. Tym razem liderem gości był Emil Sajfutdinow – zdobywca czternastu punktów z bonusem w sześciu biegach. W zespole bydgoskim startował także Artiom Łaguta, ale wówczas spisał się bardzo słabo (2+1/3).

Ostatni jak dotychczas mecz ligowy pomiędzy drużynami z Torunia i Bydgoszczy został rozegrany w sezonie 2013 i zakończył się zwycięstwem naszego zespołu 57:33. Wówczas jedynie Krzysztof Buczkowski, Robert Kościecha i Hans Andersen potrafili wygrać po jednym biegu indywidualnie dla ekipy gości. Po stronie toruńskiej, po raz pierwszy i ostatni w Derbach Pomorza, pojawił się Tomasz Gollob przywożąc cztery pewne trójki.

Jak będzie w sezonie 2020 na Motoarenie? Fakty, liczby i wynik pierwszego meczu w Bydgoszczy nie pozostawiają złudzeń, ale pamiętajmy, że nadal są to Derby Pomorza. Spotkanie będzie nadspodziewanie wyrównane czy “Anioły” bez problemów i wysoko pokonają rywali u siebie? Odpowiedź poznamy już w niedzielę!