YOUTUBE

X

TIKTOK

Robert Lambert z tytułem Indywidualnego Mistrza Europy! – relacja z 5. finału TAURON SEC 2020

Robert Lambert wygrał 5. finał TAURON SEC 2020, który w środowy wieczór rozegrano na MotoArenie i zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Brytyjczyk aż do biegu finałowego walczył o zwycięstwo z Leonem Madsenem, który mimo wygrania trzech z pięciu tegorocznych turniejów SEC, stanął tylko na drugim stopniu podium. Brązowy medal zdobył Grigorij Łaguta. W cyklu SEC na przyszły sezon utrzymali się jeszcze Mikkel Michelsen i Bartosz Smektała, który w biegu dodatkowym o piąte miejsce w klasyfikacji generalnej pokonał Nickiego Pedersena.

Zawody rozegrane na toruńskiej MotoArenie były jednymi z najciekawszych w tym sezonie. W wielu wyścigach żużlowcy jechali bardzo blisko siebie i jeśli nawet nie było mijanek, to rywalizacja była ostra i zacięta. Zanotowaliśmy niestety dwa groźne upadki. W biegu dziesiątym na pierwszym łuku z nawierzchnią toru zapoznał się Peter Ljung, ale dość szybko wstał i kontynuował zawody. Dużo poważniej wyglądała kolizja Andrieja Kudriaszowa z Davidem Bellego. Na ostatnim łuku wyścigu dwunastego, Rosjanin nie opanował motocykla i wyrzucił go w powietrze przed siebie trafiając Francuza. Po dłuższej chwili, obaj zawodnicy wstali z toru o własnych siłach, ale nie kontynuowali już zawodów. W ich miejsce startowali rezerwowi.

Robert Lambert i Leon Madsen spotkali się już w pierwszym wyścigu zawodów, który dość pewnie wygrał Brytyjczyk. W dalszej części zawodów prowadzenie w klasyfikacji generalnej zmieniało się kilkukrotnie, ale po serii zasadniczej obaj rywale zgromadzili po jedenaście punktów. Lepszy układ miejsc dał Lambertowi od razu miejsce w finale razem ze zwycięzcą tej fazy – Niemcem Kaiem Huckenbeckiem. Madsen natomiast zajął trzecią lokatę i swojej szansy na udział w finale musiał szukać w biegu barażowym, który bez problemów wygrał. Oprócz Niemca, Brytyjczyka i Duńczyka, w wyścigu finałowym pojechał także drugi w barażu Fin Timo Lahti, który w ostatnim czasie prezentuje bardzo wysoką i równą formę. Zawodnik ten miał szansę nawet na utrzymanie w cyklu, ale musiał wygrać finał. Tak się jednak nie stało, gdyż ze startu świetnie ruszył Lambert i pewnie zwyciężył zapewniając sobie złoty medal. Madsen przyjechał drugi, ale daleko za swoim rywalem. Czwarty był Huckenbeck, który i tak odniósł jeden ze swoich największych sukcesów w karierze.

Po biegu finałowym rozegrano jeszcze wyścig dodatkowy o piąte miejsce w klasyfikacji generalnej TAURON SEC 2020. Bartosz Smektała i Nicki Pedersen zgromadzili po 45 punktów i stanęli do bezpośredniej rywalizacji o ostatnią lokatę gwarantująca miejsce w cyklu SEC na sezon 2021. Bieg ten bez problemów wygrał Polak, ale zauważyć należy, że Duńczyk nie zdobył żadnego punktu w Gnieźnie, gdzie zanotował groźny upadek i wycofał się z rywalizacji po drugiej serii.

Trzecią lokatę w cyklu i brązowy medal dość pewnie utrzymał Grigorij Łaguta, który w Toruniu jeździł nierówno. Jeden wyścig wygrał z dużą przewagą, dwukrotnie był drugi, ale zaliczył też jedynkę i zero w początkowej fazie zawodów. Przewaga Rosjanina nad Mikkelem Michelsenem i kolejnymi zawodnikami była jednak na tyle duża, że nie musiał martwić się o swoje miejsce, zwłaszcza, że Duńczyk też zaczął słabo toruńskie zawody. Dwa wygrane biegi w końcówce pozwoliły Michelsenowi utrzymać czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Siódmą lokatę zajął Timo Lahti, który dzięki świetnym występom u siebie w Gnieźnie i w Toruniu miał nawet szansę na walkę o czołową piątkę. Przewaga Fina nad ósmym Kacprem Woryną to już jednak aż dziesięć punktów, co świadczy o wyraźnym podziale stawki na dwie grupy.

Warto zauważyć, że jadący tylko dwukrotnie z dziką kartą Bartosz Zmarzlik zajął jedenaste miejsce wyprzedzając pięciu stałych uczestników TAURON SEC 2020. Kai Huckenbeck dopiero ostatnim świetnym występem w Toruniu, kiedy to zdobył tylko o jeden punkt mniej niż w sumie w czterech dotychczasowych turniejach, zdołał wyprzedzić w klasyfikacji generalnej zawodników jadących tylko jeden raz z dzikimi kartami. Ostatnie miejsce wśród stałych uczestników zajął Andriej Kudriaszow.

Generalnie należy złożyć serdeczne gratulacje organizatorom tegorocznych zmagań o Indywidualne Mistrzostwo Europy, gdyż stanęli na wysokości zadania i zrealizowali swój plan. Wszystkie pięć turniejów odbyło się bez przeszkód, a wiele wyścigów naprawdę mogło się podobać! Mamy nadzieję, że przyszłoroczny cykl SEC zostanie przeprowadzony już w normalnych warunkach i przy pełnych trybunach!

Klasyfikacja końcowa 5. finału SEC w Toruniu:
1. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 14 (3,1,1,3,3,3) + 1. miejsce w finale
2. Leon Madsen (Dania) – 13 (2,1,3,3,2,2) + 1. miejsce w barażu + 2. miejsce w finale
3. Timo Lahti (Finlandia) – 11 (2,3,2,2,1,1) + 2. miejsce w barażu + 3. miejsce w finale