Już w piątek i sobotę, 2 i 3 października na toruńskiej Motoarenie odbędą się dwa finałowe turnieje Grand Prix. To właśnie w Grodzie Kopernika poznamy wszystkie rozstrzygnięcia tegorocznej rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Przedstawiamy Państwu sylwetki żużlowców, którzy wystartują w tych zawodach. W tym odcinku przed nami były IMŚ – Jason Doyle, były wicemistrz świata – Patryk Dudek oraz Słoweniec Matej Žagar.

Jason Doyle

Jason Doyle, to obok Bartosza Zmarzlika i Taia Woffindena, uczestnik tegorocznego cyklu Grand Prix z tytułem mistrzowskim na koncie. 35-letni Australijczyk został Indywidualnym Mistrzem Świata w sezonie 2017, ale tak naprawdę na złoty medal zasłużył także sezon wcześniej. Doyle wygrał bowiem cztery z dziewięciu turniejów Grand Prix i wyraźnie prowadził w klasyfikacji generalnej. W przedostatnich zawodach tego sezonu, na toruńskiej Motoarenie, powinien po prostu postawić przysłowiową „kropkę nad i”. Niestety, Australijczyk zanotował bardzo groźny upadek i doznał poważnej kontuzji, która wykluczyła go z jazdy do końca sezonu. Rywalizację o Indywidualne Mistrzostwo Świata zakończył na piątym miejscu.

W całej historii swoich startów w Grand Prix, Doyle wziął udział w 59 turniejach, z których sześć wygrał i łącznie 19-krotnie stawał na podium w 26 finałach. Ostatni triumf Australijczyka miał jednak miejsce w złotym sezonie 2017.

W Polsce Doyle długo jeździł w niższych ligach, a do tej najwyższej trafił dopiero jako 30-latek przenosząc się z Łodzi do Torunia. Australijczyk spisywał się nieźle, choć końcówkę sezonu miał słabszą, po czym przeniósł się na dwa sezony do Zielonej Góry, by wrócić do Grodu Kopernika. Spadek „Aniołów” wymusił na nim odejście do Częstochowy, ale wobec braku awansu tej drużyny do fazy play-off, wielce prawdopodobny jest powrót Doyle’a do Torunia na sezon 2021.

Obecnie Australijczyk zajmuje szóste, ostatnie bezpieczne miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix bez szans na walkę o medale, choć trzykrotnie już stawał na podium.

Patryk Dudek

Patryk Dudek to 28-letni syn Sławomira, który swoimi osiągnięciami na torach żużlowych zdecydowanie przebił ojca. Urodzony w Bydgoszczy Patryk został wicemistrzem świata w sezonie 2017 ulegając tylko znakomitemu wówczas Jasonowi Doyle’owi. Warto zauważyć, że Dudek do rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata dostał się wygrywając Grand Prix Challenge w sezonie 2016. W dotychczasowych startach wśród najlepszych żużlowców świata, Dudek wystąpił już w 13 finałach, dziewięciokrotnie stając na podium i wygrywając dwa turnieje. W swoim srebrnym sezonie 2017, Polak stanął na najwyższym stopniu podium zawodów na Motoarenie odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo.

W sezonie 2014 Dudek został zawieszony na rok za stosowanie niedozwolonego środka farmakologicznego, ale wszyscy już zapomnieli o tej wpadce. Jako junior, zielonogórzanin wywalczył praktycznie wszystko, co jest możliwe z tytułem Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów na czele. W lidze polskiej od początku kariery nieprzerwanie reprezentuje Falubaz Zielona Góra zdobywając z tym zespołem trzykrotnie Drużynowe Mistrzostwo Polski. Został także Indywidualnym Mistrzem Polski, wygrał Złoty i Brązowy Kask oraz zwyciężył w bardzo wielu memoriałach i turniejach towarzyskich. Żużlowiec nigdy nie odmawia udziału w imprezach charytatywnych i nie ucieka od kibiców, dlatego jest w środowisku bardzo lubiany.

Sezon 2020 w Grand Prix nie jest udany dla Dudka. Zawodnik zajmuje obecnie trzynaste miejsce wyprzedzając tylko dwóch żużlowców, którzy też jechali we wszystkich turniejach: Mikkela Michelsena i Antonio Lindbäcka. Stracił już szansę na bezpośrednie utrzymanie w cyklu na przyszły sezon, dlatego pozostaje mu liczyć na dziką kartą od organizatorów.

Matej Žagar

Matej Žagar to 37-letni zdecydowanie najlepszy słoweński żużlowiec. Właściwie w pojedynkę broni barw swojego kraju i czyni to bardzo skutecznie. 18-krotny Indywidualny Mistrz Słowenii, poza jazdą na żużlu, jest komandosem w armii. Žagara można zatem uznać za najlepszego żużlowca wśród żołnierzy.

Żużlowy świat usłyszał o Słoweńcu w sezonie 2002, gdy zdobył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Dwa lata później wygrał jednodniowy finał Indywidualnych Mistrzostw Europy oraz wywalczył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na torze we Wrocławiu ulegając Robertowi Miśkowiakowi i Kennethowi Bjerre.

W cyklu Grand Prix, Matej Žagar ściga się z przerwami od sezonu 2003. Wystartował dotychczas w 113 turniejach, awansując do 23 finałów, 19-krotnie stając na podium i wygrywając pięć z nich. Pierwszy triumf Słoweniec zanotował w fińskim Tampere w sezonie 2014, a ostatni – trzy lata temu w szwedzkiej Solnej. Najbardziej udanym dla niego sezonem w Grand Prix był rok 2014, gdy zajął piąte miejsce w klasyfikacji końcowej.

Obecny zawodnik drużyny z Lublina, która jest jego szóstym klubem w Polsce, plasuje się dopiero na jedenastym miejscu klasyfikacji generalnej Grand Prix bez szans na medal i utrzymanie.