Jeden z najlepszych polskich żużlowców ostatnich lat – Patryk Dudek został już oficjalnie zawodnikiem eWinner Apatora Toruń. Mający korzenie niedaleko Grodu Kopernika żużlowiec po raz pierwszy w karierze, od 2008 roku, opuścił ekipę Falubazu Zielona Góra. Dudek to właściwie gwarant wielu punktów w każdym meczu, na którego można liczyć w najważniejszych i najtrudniejszych momentach.

Patryk Dudek urodził się 20 czerwca 1992 roku w Bydgoszczy. Licencję żużlową uzyskał w barwach Falubazu Zielona Góra i właśnie w tej drużynie, 3 maja 2009 roku zadebiutował w meczu ekstraligowym na własnym torze zdobywając jeden punkt przeciwko zespołowi z Gdańska.

Patryk Dudek jako młodzieżowiec był mocno wyróżniającym się zawodnikiem na arenie międzynarodowej, a swoją dominację potwierdził tytułem Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Osiągnął też wiele sukcesów rangi młodzieżowej w kraju i na świecie.

Jego największym seniorskim osiągnięciem jest na pewno wicemistrzostwo świata wywalczone w 2017 roku, gdy uległ tylko ekstremalnie zdeterminowanemu wówczas Jasonowi Doyle’owi. Dudek jest trzykrotnym zdobywcą Drużynowego Pucharu Świata.

Jako zawodnik Falubazu Zielona Góra był jednym z głównych autorów trzech złotych, srebrnego i brązowego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski. W minionym sezonie, zakończonym dla lubuskiej ekipy spadkiem do eWinner 1. Ligi Żużlowej, także nie zawodził, notując średnią biegopunktową znacznie powyżej dwóch „oczek” na bieg, co dało mu ósmą lokatę wśród najskuteczniejszych żużlowców PGE Ekstraligi.

W zawodach rangi mistrzostw Polski Dudek wywalczył złoto i srebro IMP oraz między innymi dwa złote medale MIMP i IMLJ. Nie skompletował zwycięstw w turniejach o kaski: wygrał Złoty Kask w 2016 roku i dwukrotnie Brązowy Kask w latach 2010 i 2011, ale nie udało mu się wywalczyć Srebrnego Kasku. Najbliżej tego celu był w 2011 roku, gdy w wyścigu dodatkowym przegrał z Maciejem Janowskim oraz w 2013 roku, gdy w całych zawodach przegrało tylko raz z ich zwycięzcą – niepokonanym Piotrem Pawlickim.

Nasz nowy zawodnik może także pochwalić się pokaźną listą zwycięstw w towarzyskich turniejach i zawodach na torach całego świata. Za swoje osiągnięcia sportowe Patryk Dudek został wyróżniony tytułem FIM Rookie of the Year w 2013 roku, czyli uznano go za największe objawienie sezonu w sportach motocyklowych na świecie.

W sezonie 2022 Patryk Dudek będzie ponownie stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix. Awans wywalczył wspólnie z Pawłem Przedpełski z Grand Prix Challenge. W rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata ujrzymy także Roberta Lamberta, która otrzymał od nowych organizatorów cyklu stałą dziką kartę oraz brązowego medalistę z ubiegłego sezonu – Emila Sajfutdinowa. Naszego menedżera – Tomasza Bajerskiego czekają więc bardzo nerwowe sobotnie wieczory z turniejami Grand Prix, ale chyba menedżer każdej drużyny chciałby mieć w składzie aż tylko klasowych żużlowców!

A tymczasem… Patryk! Witaj w żółto-niebiesko-białej rodzinie!