9 października na Stadionie Miejskim w Rybniku reprezentacja Polski zmierzy się z Resztą Świata. Smaczku temu pojedynkowi dodaje fakt, że naprzeciw zawodnikom w biało-czerwonych kevlarach, prowadzonych przez Rafała Dobruckiego, stanie zespół, której przewodził będzie w tym meczu Marek Cieślak. Doświadczony szkoleniowiec prowadził kadrę Polski w latach 2007-2020. Będzie to dodatkowo okazja do podziękowania temu trenerowi za lata pracy i wspaniałych sukcesów, które osiągał z reprezentacją Polski.

Rafał Dobrucki do boju desygnuje zawodników, którzy pod koniec sezonu prezentowali bez wątpienia najlepszą dyspozycję na torach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Pierwszym z nich będzie oczywiście Bartosz Zmarzlik, który 2 października wywalczył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata, będący jednocześnie jego piątym krążkiem w karierze. Dodatkowo zawodnik ten w tym sezonie po raz pierwszy w karierze został Indywidualnym Mistrzem Polski.

Obok Zmarzlika w reprezentacji Polski pojawią się Paweł Przedpełski i Patryk Dudek. Byli oni jednymi z liderów swoich ekip w zakończonym niedawno sezonie, a 21 sierpnia w słowackiej Žarnovicy obaj zapewnili sobie udział w przyszłorocznych rozgrywkach cyklu Speedway Grand Prix. Dwaj kolejni zawodnicy w talii Rafała Dobruckiego to Maciej Janowski i Dominik Kubera. Pierwszy zakończył niedawny cykl zmagań o tytuł mistrza globu na czwartym miejscu, ze swoimi drużynami dodatkowo świętując zdobycie tytułów mistrzowskich w Polsce i Szwecji. Popularny „Domin” natomiast zaliczył trzy udane występy w Speedway Grand Prix, dwukrotnie meldując się w finale. Dodatkowo miał znaczny wpływ na wywalczenie srebrnych medali DMP przez lubelskie „Koziołki”.

Ostatnim z zawodników w polskiej kadrze będzie Jakub Miśkowiak. Zawodnik częstochowskich „Lwów” 1 października został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów, a kilka tygodni wcześniej zdobył swój drugi w karierze tytuł najlepszego młodzieżowca Polski. Dzięki temu jego udział w pojedynku polskiej reprezentacji nie budzi żadnych wątpliwości.

Marek Cieślak do dyspozycji będzie miał zawodników, którzy w tym sezonie startowali na polskich torach w rozgrywkach ligowych. Pierwsi dwaj do Max Fricke i Daniel Bewley. Ten pierwszy był mocnym ogniwem zielonogórskiego Falubazu, drugi z kolei niedawno świętował Drużynowe Mistrzostwo Polski z drużyną z Wrocławia. Obaj w przeszłości startowali w barwach ROW-u Rybnik, a miejscowi kibice z pewnością dobrze ich wspominają.

Drugim Australijczykiem w ekipie Cieślaka będzie Rohan Tungate. Zawodnik ten w sezonie 2021 był liderem zdegradowanej do 2. Ligi Żużlowej Unii Tarnów, a we wcześniejszych latach czołowym jeźdźcem łódzkiego Orła. Obok niego na torze pojawi się Michael Jepsen Jensen, który w niedawno zakończonych rozgrywkach eWinner 1. Ligi punktował dla miejscowego ROW-u Rybnik.

Ważne punkty dla Reszty Świata będzie chciał zdobyć Matej Žagar. Słoweniec niejednokrotnie udowadniał swoją wartość i z pewnością tym razem również zechce pokazać się z jak najlepszej strony. Ostatnim zawodnikiem w zespole Marka Cieślaka będzie Patrick Hansen. Młody Duńczyk zrobił furorę na pierwszoligowych torach w barwach zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, a w kolejnym sezonie możliwy jest jego start na torach PGE Ekstraligi.

Historia pojedynków towarzyskich Polski z Resztą Świata sięga roku 2011. Od tamtej pory odbyło się ich dziesięć, z czego siedmiokrotnie triumfowali Polacy, a trzy razy wygrywali rywale. Ostatni taki mecz rozegrano również w Rybniku, a miało to miejsce 12 października 2019, gdy reprezentacja Polski triumfowała wyraźnie, wygrywając 58:32. Patrząc na zestawienie obu drużyn, wyraźnym faworytem wydają się być Polacy. W sobotni wieczór przekonamy się, czy odniosą oni ósme zwycięstwo, czy też może będzie inaczej.

Awizowane składy:

Polska:
9. Bartosz Zmarzlik
10. Paweł Przedpełski
11. Dominik Kubera
12. Patryk Dudek
13. Maciej Janowski
14. Jakub Miśkowiak

Reszta Świata:
1. Max Fricke
2. Daniel Bewley
3. Rohan Tungate
4. Michael Jepsen Jensen
5. Matej Žagar
6. Patrick Hansen