YOUTUBE

X

TIKTOK

Speedway Ekstraliga Camp 2023 – druga edycja w Toruniu

Zakończył się proces rejestracji do drugiej edycji Speedway Ekstraliga Camp, który 24 lipca ruszy ponownie w Toruniu pod egidą PZM i PGE Ekstraligi. W zajęciach ze specjalistami, treningach i zawodach weźmie udział 48 zawodników z 13 krajów i 3 kontynentów.

Zawodników podzielono na trzy kategorie 500 cc (od 16 do 20 roku życia), 250 cc (od 13 do 16 roku życia) oraz w nowej klasie 85-190 cc (od 11 do 13 roku życia, przypomnijmy, że w tej klasie można startować zarówno na motocyklach zasilanych metanolem, jak również benzyną).

– Zgłoszenia napływały do 3 lipca z krajowych federacji i to w bardzo dużej liczbie. Ogółem w każdej z klas mieliśmy praktycznie dwukrotnie więcej kandydatów niż miejsc dostępnych na Campie – mówi Przemysław Szymkowiak z PGE Ekstraligi. – Ostatecznie decyzje o zakwalifikowaniu do udziału były podejmowane w oparciu o wiek, udział w poprzedniej edycji, wyniki oraz liczbę zgłoszeń w ramach danej federacji i narodowość zawodników. To duże wydarzenie, które angażuje wiele osób i środków związanych z jego organizacją. Cieszy, że zobaczymy w Toruniu Australijczyków, Łotyszy, Węgrów czy Francuzów oraz Włochów. Camp, choć to dopiero druga edycja, ma swoją renomę, żużlowcy w tym roku będą mieli okazję nie tylko trenować, ale też wezmą udział w wielu dodatkowych zajęciach pozatorowych aż do 27 lipca włącznie – dodaje.


Speedway Ekstraliga Camp 2022 – 1. dzień

Camp będzie można śledzić nie tylko na żywo w Toruniu (na trybunach Motoareny oraz na pobliskim minitorze), ale także za pośrednictwem transmisji wideo z zawodów finałowych klas 250 i 500 cc na WP Sportowe Fakty oraz na kanale YouTube PGE Ekstraligi z komentarzem Marcina Musiała.

Rozpoczęcie Speedway Ekstraliga Camp odbędzie się 24 lipca o godz. 10:00 na płycie Motoareny, gdzie zjawią się przedstawiciele PZM, PGE Ekstraligi oraz One Sport i wszyscy zawodnicy.

24 lipca media będą mogły spotkać się z: Tomaszem Gollobem, Januszem Kołodziejem, Emilem Sajfutdinowem, Szymonem Woźniakiem, a także Jarosławem Hampelem, aby porozmawiać o perspektywach dla młodych adeptów żużla i rozpoczynającym się wydarzeniu.

W Speedway Ekstraliga Camp nie zabraknie przedstawicieli takich żużlowych nacji, jak Australia, Czechy, Dania, Niemcy, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Holandia, Węgry, Łotwa, USA, Włochy i Polska. W Toruniu gościć będą nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta próbujące swoich sił na żużlu. Organizatorzy zminimalizowali udział zawodników polskich, aby zapewnić jak najszersze możliwości do doskonalenia umiejętności dla żużlowców zagranicznych, a przede wszystkim takich, którzy na co dzień nie mają kontraktów w naszych klubach. W Campie z racji na obowiązki związane z reprezentacją Polski nie wezmą udziału trenerzy Rafał Dobrucki i Robert Kościecha.

– Tak jak przed rokiem, będzie okazja, aby przyjrzeć się zdolnym nastolatkom, którymi na co dzień nasi trenerzy nie mają w ogóle styczności, albo też widują ich okazjonalnie podczas zawodów organizowanych poza granicami naszego kraju – mówi Przemysław Szymkowiak.

Trenerzy Stanisław Chomski, Aleksander Janas i Jacek Woźniak (minitor) będą odpowiedzialni za przeprowadzenie zajęć treningowych i koordynację części praktycznej zajęć. Dodatkowo na Campie będą miały miejsca zajęcia dotyczące podstaw sportowego marketingu, wizerunku zawodników, a także warsztaty z fizjoterapeutą. Bardzo entuzjastycznie przyjęty w ubiegłym roku tuner Ashley Holloway będzie natomiast głównym prowadzącym zajęcia związane z budową i funkcjonowaniem silnika żużlowego. Podczas Campu odbędzie się także prezentacja motocykla z silnikiem o pojemności 190cc stosowanego w turniejach SGP4.

Każdego dnia od 24 do 27 lipca będzie można bezpłatnie odwiedzać toruńską Motoarenę oraz minitor i dopingować żużlowców.

PLAN ZAWODÓW FINAŁOWYCH

Środa, 26.07.2023
* 12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] – DZIEŃ 1
* 14:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] – ZAKOŃCZENIE
* 15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] – DZIEŃ 1
* 17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] – ZAKOŃCZENIE

Czwartek, 27.07.2023
* 10:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] rozpoczęcie
* 12:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 85-190cc] zakończenie
* 11:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] rozpoczęcie – DZIEŃ 2
* 13:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 250cc] zakończenie – DZIEŃ 2
* 15:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] rozpoczęcie – DZIEŃ 2
* 17:00 [TURNIEJ FINAŁOWY 500cc] zakończenie – DZIEŃ 2

Zawody w klasie 85-190cc odbywać się będą z udziałem 16 zawodników i rozegrane zostaną w zgodnie z tabelą 20-biegową. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują ogólne przepisy sportu żużlowego.

Zawody w klasie 250cc i 500cc odbywać będą się również z udziałem 16 zawodników (w każdej z klas) i rozegrane zostaną w formule dwudniowej – każdy dzień według tabeli 20-biegowej. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który po dwóch dniach zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów. W przypadku równej liczby punktów na pozycjach 1-3, o kolejności zadecyduje wyścig dodatkowy. W przypadku pozostałych miejsc, o kolejności zadecydują również przepisy sportu żużlowego.

Udostępnij