YOUTUBE

X

TIKTOK

Gala PGE Ekstraligi: Znamy laureatów „Szczakieli”, Lambert z nagrodą, a sponsor tytularny rozgrywek na dłużej

Tegoroczne „Szczakiele”, czyli nagrody przyznawane podczas Gali PGE Ekstraligi, trafiły do Bartosza Zmarzlika, Martina Vaculika, Mateusza Cierniaka, Grzegorza Zengoty oraz Macieja Kuciapy. „Złotego Szczakiela” – specjalną nagrodę Ekstraligi Żużlowej, otrzymał Tony Briggs. Bieg 15. meczu toruńsko – lubelskiego z rundy zasadniczej, gdy Robert Lambert atakiem na ostatnim łuku dał nam zwycięstwo wyprzedzając Bartosza Zmarzlika, wybrany został Wyścigiem Sezonu. Podczas uroczystego podsumowania sezonu przekazano także informacje o przedłużeniu umowy z PGE Polska Grupa Energetyczna. Firma będzie sponsorem tytularnym rozgrywek PGE Ekstraligi do sezonu 2027 włącznie.

Dziewiąta Gala PGE Ekstraligi odbyła się w Warszawie w Double Tree by Hilton. Od 20 do 24 sierpnia kibice mogli zgłaszać swoich kandydatów do Niespodzianki Sezonu 2023. Najlepsza ósemka wytypowanych żużlowców trafiła do finałowego głosowania wraz z czterema innymi kategoriami:
1. Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu
2. Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu
3. Najlepszy Trener / Manager Sezonu
4. Najlepszy Junior Sezonu

Od 27 sierpnia na stronie speedwayekstraliga.pl i w Ekstraliga App, wybierano wśród tych kategorii, biorąc pod uwagę TOP-8 zawodników pod względem średniej biegopunktowej po sezonie zasadniczym. W kategorii trener/manager kibice głosowali na 8 trenerów/managerów drużyn, a więc wszystkich, które rywalizowały w PGE Ekstralidze (w przypadku, gdy drużynę prowadził trener i manager, to klub wskazywał kandydata do głosowania).

Pełne wyniki znajdują się tutaj: https://speedwayekstraliga.pl/glosowania/szczakiele-2023/

Najlepszy Polski Zawodnik Sezonu – Bartosz Zmarzlik (PLATINUM MOTOR Lublin) ponownie nie miał sobie równych i po raz ósmy zgarnął statuetkę w tej kategorii. Drugi był Emil Sajfutdinow (FOR NATURE SOLUTIONS KS APATOR Toruń), który nieznacznie wyprzedził Janusza Kołodzieja (FOGO UNIA Leszno).

Najlepszy Zagraniczny Zawodnik Sezonu – Martin Vaculik (EBUT.PL STAL Gorzów) drugi raz w historii zgarnął „Szczakiela”. Blisko Słowaka w głosowaniu był Daniel Bewley (BETARD SPARTA Wrocław), który zajął 2. miejsce. „Podium” uzupełnił Jack Holder (PLATINUM MOTOR Lublin).

Najlepszy Junior Sezonu – Mateusz Cierniak (PLATINUM MOTOR Lublin) z drugą statuetką z rzędu. Junior mistrzów Polski ponownie okazał się najlepszy, tak jak w ubiegłorocznej edycji. Drugą lokatę zajął Bartłomiej Kowalski (BETARD SPARTA Wrocław). Za ich plecami uplasował się Oskar Paluch (EBUT.PL STAL Gorzów).

Niespodzianka Sezonu – Grzegorz Zengota (FOGO UNIA Leszno) był często wymieniany w gronie faworytów do „Szczakiela” w tej kategorii. Potwierdziło się to w głosowaniu, w którym to kibice nominowali zawodników i wybierali zwycięzcę. Nieznacznie za reprezentantem leszczyńskiego klubu znalazł się Oskar Fajfer (EBUT.PL STAL Gorzów). Trzecie miejsce należało do Bartosza Bańbora (PLATINUM MOTOR Lublin).

Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu – Maciej Kuciapa (PLATINUM MOTOR Lublin) wygrał kategorię, pokonując trenera Stanisława Chomskiego (EBUT.PL STAL Gorzów), ubiegłorocznego triumfatora. Trzeci był szkoleniowiec wicemistrzów Polski z Wrocławia – Dariusz Śledź (BETARD SPARTA Wrocław).

Złoty Szczakiel – Tony Briggs. Brytyjczyk otrzymał specjalne wyróżnienie Ekstraligi Żużlowej za osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa zawodników na torach.

Wyścig Sezonu – Robert Lambert (15. bieg meczu #TORLUB – 6. runda PGE Ekstraligi)

Drużynowy Mistrz Polski – PLATINUM MOTOR Lublin

Zwycięzca U24 Ekstraligi – ENEA STAL Gorzów

Transmisję z Gali PGE Ekstraligi przeprowadził CANAL+ Sport 5. Uroczystość można było również obejrzeć w usłudze CANAL+ Online. Wydarzenie z warszawskiego Double Tree by Hilton Hotel & Conference Centre poprowadzili: Dorota Gardias i Michał Łopaciński, a gwiazdą muzyczną wieczoru była Roksana Węgiel.

Podczas wydarzenia poinformowano również, że PGE Polska Grupa Energetyczna i Ekstraliga Żużlowa podpisały nową umowę sponsoringu tytularnego do 2027 roku. W 2023 roku mija dziewięć sezonów wzajemnej współpracy, a fakt jej przedłużenia oznacza, iż partnerzy będą ze sobą w sumie co najmniej trzynaście lat. – Tak długi sponsoring tytularny oznacza wielkie zaufanie, ale przede wszystkim niesamowitą wręcz lojalność oraz wzajemne wymierne korzyści. Nie ukrywamy zadowolenia z przedłużenia umowy, bo jest to swoisty rekord długości współpracy, biorąc pod uwagę rozgrywki ligowe w naszym kraju – powiedział Wojciech Stępniewski, prezes zarządu Ekstraligi Żużlowej.

Najlepsza żużlowa liga świata i PGE Polska Grupa Energetyczna jadą w jednej żużlowej parze, używając terminologii sportowej, już od 2015 roku, gdy zawarto pierwszą umowę sponsoringową.

Liga przez kolejne cztery sezony będzie funkcjonowała pod nazwą PGE Ekstraliga. Nowa umowa zakłada także kontynuację działań klubów i podmiotu zarządzającego rozgrywkami na rzecz prowadzenia działań proekologicznych.

Udostępnij